Knihy Rudolfa Dobiáša si môžete kúpiť na www.dielo.sk
Narodil sa 29.9.1934 v Dobrej
Narodil sa 29.9.1934 v Dobrej. Obec je dnes súčasťou Trenčianskej Teplej.
Rodičia boli roľníci. Deň pred Vianocami v roku 1953 ho ako 19 ročného študenta filozofickej fakulty zatkla štátna bezpečnosť za rozširovanie protikomunistických letákov. Bol odsúdený na 18 rokov väzenia! Väčšinu trestu si odpykal v uránovej bani v tábore Vojna pri Příbrami.
Literatúra
Rudolf Dobiáš začal písať ako študent, ešte pred svojim zatknutím. Už vo väzení začala vznikať skvelá báseň "Neodoslaný list", ktorú Ľubomír Feldek dáva na jednu kvalitatívnu úroveň s básňou Sergeja Jesenina "List matke".
Prvé rozprávky a poviedky uverejňoval v detskom časopise Slniečko, neskôr sa uchytil ako autor rozhlasových hier pre mládež.
Po roku 1989 zdokumentoval osudy ľudí, ktorí boli obeťami komunistického režimu. Štyri zväzky knihy "Triedni nepriatelia" sú otrasným svedectvom o dobe, ktorú si dnešná mládež nevie predstaviť.
Rudolf Dobiáš: Neodoslaný list
Sám s vlastným krížom v chladnej cele
a preďaleko od neba,
písal som domov: Mám sa skvele
a ničoho mi netreba.
a preďaleko od neba,
písal som domov: Mám sa skvele
a ničoho mi netreba.
Keďže ma strážia stráže bdelé,
nemusím sa báť o seba.
Viem, že to boží mlyn ma melie
a premieňa ma na chleba.
nemusím sa báť o seba.
Viem, že to boží mlyn ma melie
a premieňa ma na chleba.
Horúčka, čo mi blčí v tele,
je zase božská pahreba,
aj štyri steny čisto biele
tým čistým Boha velebia.
je zase božská pahreba,
aj štyri steny čisto biele
tým čistým Boha velebia.
Naozaj, mama. Mám sa skvele,
len je mi smutno bez teba.
len je mi smutno bez teba.
Rodina a práca
Život bývalého mukla v socializme nebol jednoduchý. Oženil sa v roku 1963, V tom istom roku sa mu narodil syn.
Zohnať prácu bolo takmer nemožné. Pomohla náhoda.
V šesťdesiatych rokoch musela každá fabrika poslať svojho človeka na brigádu do bane. Záujem nebol. Keď prišiel bývalý trestanec s dlhoročnými skúsenosťami z bane spýtať sa na prácu v národnom podniku Slovlik, vedenie ho okamžite prijalo a odoslalo na brigádu do bane, čím si vyriešilo pálčívý problém.
V Slovliku zostal dlhé roky.
Časom do rodiny pribudla dcéra a ďalší syn.
Knihy a ocenenia
Rudolf Dobiáš je držiteľom mnohých ocenení.
V roku 2014 mu prezident SR udelil Pribinov kríž II.triedy za mimoriadne celoživotné úsilie pri obrane demokracie, ľudských práv a náboženských slobôd.
V roku 2016 mu bola udelená cena ministra kultúry SR za výber poviedok "Príbehy z prítmia" a výnimočný prínos v oblasti literatúry.
Občianske združenie Post bellum mu v roku 2016 v Prahe udelilo cenu Pamäti národa.
V roku 2020 sa stal držiteľom prestížneho ocenenia Krištáľové krídlo.
Dokumentárny film Aleny Čermákovej
Slovenská režisérka Alena Čermáková niekoľko rokov nakrúcala dokumentárny film o Rudolfovi Dobiášovi. Mimoriadne dielo malo premiéru 8.12.2021 v RTVS.
Námett, scenár, réžia: Alena Čermáková. Kamera: Richard Krivda. Zvuk: Dušan Kozák, Strih: Darina Smržová. Hudba : Ivan Čermák, Výtvarné návrhy: Jozef Vydrnák. Animácie: Patrik Pašš a ďalší.
Rytiersky rad svätého Gregora Veľkého odovzdal včera nitriansky biskup Viliam Judák básnikovi, spisovateľovi a politickému väzňovi RUDOLFOVI DOBIÁŠOVI.
Rad mu udelil pápež Frantisek I.
Pápežský Rád svätého Gregora Veľkého založil v roku 1891 pápež svätý Gregor XVI. Jeho prvotným cieľom bolo vyznamenať verejných a zaslúžilých mužov bezúhonnej povesti, ktorí sa zaslúžili o dobro spoločnosti. Od roku 1994 sú do rádu pripustené aj ženy. Z členstva v ráde nevyplývajú žiadne povinnosti, no vo svete vzdelancov, v kruhoch duchovenstva a kultúry sú rytieri dobra a múdrosti, ako nositeľov rádu nazývajú, vysoko vážení a uznávaní.
Viac tu
Viac o živote Rudolfa Dobiáša nájdete na